www.novakvalentin.hu
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások
VALAMI ÚJ
Mondották föltárnak,
mosolyognom illik...
Gyóntam szent fülkében,
műbőr ágyon fekve.
Kevés volt. Lelkén folt!
Most szikével kérdik:
mit titkolsz,
mit titkolsz,
érdekes miért vagy,
szíved ha cserben hagy,
mi az, mi visszahoz,
mi léha ritmus?!
Kutattak, túrtak,
szántották tüdőm.
Szívem markolta
medika céda.
Beleim fölött
fejek fintora.
Márvány májamba
halálnapot véstek –
hasra ütve, usque...
Mit titkolsz,
Mit titkolsz
csontod velejében?!
Mért vagy más,
mért vagy más –
vallatott a röntgen.
Hol a baj,
hol a baj –
agyamat megfúrták.
Vagy lejjebb,
vagy lejjebb?!
(Szívták nővérkurvák.)
Matattak és túrtak,
fúrtak, villanyoztak,
aztán összevarrtak,
úgy ahogyan voltam,
de nem lelték titkát;
miképp élek holtan...
Nem találtak ritmust,
rímet, metaforát.
Hiába kutattak
bélfaunát, flórát.
Papirost adtak hát,
hogy míg lábadozok –
fejtik majd, hámozzák
képeim, betűim
a csodadoktorok.
Asztrológus is jött,
adataim kérte...
Hanganalízis kell!
Lakmuszt székletébe!
Ki vagy te,
mi vagy te,
ocsmány költőállat,
mért szívod vérét e
prózai világnak?
Íriszem nézdelték,
agyam szeletelték,
heroinos teszttel
versem elemezték.
Tenyerem vizslatták,
Nascavonalaim,
elektrosokkoltak;
felejtsem nyomaim.
Arcberendezésem
szerte tologatták,
colstokkal megmérték
járomközöm hosszát.
Száz könyvet megírtak,
palotájuk épült...
Talányom, trillárom,
élő halottságom,
ki vagy te, mi vagy te
lump proletárságom,
főzelékben szétfőtt
babérkoszorúm,
belső csataterem,
összevarrt csontodúm,
aranyfüsttel bevont,
kopottas lúdtollam,
no, és még járt hozzá
néhány autogram,
mindent rájuk hagytam,
hátha megbocsátnak;
titka maradtam az
élve boncolásnak...
💎💎💎
2024. december 13-án, Veresegyházon, a Veres Art Galériában
Akkor kell-e programszerű jelenlét számára? Kellenek-e olyan hiteles emberek, akik felkérésre nyilatkoznak meg róla? Mit róla? Vele! Mert az ő gondolata, ecsetvonala, hangsora a mi profán szentírásunk, ikonunk, egyházzenénk! Most meg arra jutottam, hogy kellenek ilyen alkalmak! Mert bár mindenütt ott van a legfőbb törvény, a törvénybe vetett hit intenzitása változó. Háborús időkben alacsonyabb. De a legvéresebb öklelőzésben is van lövészárok-elcsendesedés, szentestei tűzszünet… Materialista diktatúrákban alacsonyabb, de mindig vannak dacolók, akik a nagyszobában nem cserélik le a keresztet földi álistenek szakállas képeivel… Kultúra-váltásban alacsonyabb, de mindig vannak olyanok, akik újraépítik lelkük Notre Dame-jait!
Egy ilyen alkalom figyelmeztetés a lankadóknak, a harcban megfáradottaknak, a keresztutakban megtévedetteknek, vagy a születéskor más nyomtávra tett, de kereső vándoroknak, hogy az ember legfőbb értéke a hit, vele a remény és a szeretet, mely utóbbi sokaknak, sajnos, a pénzre váltott, de önmagában megmosolyogni való érzelem. Nincs új a nap alatt Pál apostól napjainkig! Hát nekik kell a hitről a mesélni, a hitet megfesteni, vagy orgonafutamba oltani! A hitben hiteles lelkek mindnyájan Isten szándékai, feladatuk Isten meggémberedett tagjait, fáradó inait, lankadó gondolatait, azaz a tévedésből másképp gondolkodó, vagy szánt szándékkal másképp gondolkodni hagyott embereket életre masszírozni…
Profán példa, hogy zuhanó repülőgépen az ateista is istenfélővé lesz pillanatok alatt. Nem véletlen írtam istenfélőt, istenhívő helyett! Igen, ha hirtelen semmivé lesznek mankói, téveszméi, amire felépítette mindent elemésztő egóját, amivel sírba tette maga számára a Mindenhatót, akkor jön a jajveszékelés, a fogaknak csikorgatása, a bűnbánat, s maradék idejében, csak másodpercekre!, valami rettegés szülte torz hit is keletkezhet benne…
Kicsit minden ember zuhan. Az origó felé. Vissza Istenhez. Fölfelé zuhanunk. A hiteles/hitteljes ember nem fél e zuhanás közepette, mert szárnyal is egyben kiteljesedett idejében! A hiteles/hitteljes művészember főleg nem fél, mert felvillanthatja írásaiban, képein, zenéiben a feltétlen hitet magát, megmutathatja, hogy ő Isten működő része, páternosztere. Ha a punkok hörgik, szidalmazzák a teremtett világot, Kazantzakis kísérti az ördögöt, Nitsch fröcsköli tele vérrel az ateliert – az is Isten. Isten azért villantja fel a bizonyos szemszögből értéktelent vagy sátánit vagy polgárpukkasztót és/vagy a profán művészi gondolatot, hogy a kontraszt magasba helyezze az értékest, az alapjáraton emelkedettebbet! Sokszor ez a kontraszt épp magában a műalkotásban van jelen. Az az ember, aki azt hiszi, ő aztán ateista, és legfőbb hite lehet a mások hitének gyalázása, a legnagyobb tévedésben éli le életét, amit így is Isten irányít, mint tudjuk!
Aki művész, nem is lehet ateista, mert nem hiheti, hogy a színek ismerete, a hangrendszerek tudása, a verslábak bebiflázása hozza felszínre, emeli égbe a legszebben ragyogó, igaz kincseket! Aki már alkotott valami maradandót, érzi és érti a borzongást, a létrehozás katarzisát. És tudja, hogy a legfőbb entitás mindennek előidézője.
Állunk itt a kiállításon. Nézzük a műveket. A hitet keressük. És bárhová fordulunk, rálelünk, mert a nyitott szemmel járóknak a világ egésze, és a világ minden apró részlete maga a hit, műtermen túl és innen is! Aki művész, nekifeszülhet Istennek, nem pattan le róla gondolata, nekifeszülhet hiteles/kételyes kérdéseivel, így perelve az ég urával, és az Isten kedveli ezt a krakélert, legyen bár egy kétségbe esett, allegóriákban megnyilatkozó próféta, vagy egy középkori, hitvitázó reformátor, vagy egy Balassi vagy Ady, vagy bárki más, aki ír, beszél, énekel róla, megfesti őt saját, földi dilemmáival ékítve, nem egyébért kedveli, mert foglalkozik, vitába száll vele, nem pedig temeti, és nem is akarja kitörölni a köztudatból…
Sok a virág kompozíció. Virág – világ. Máriasiralom. De ne csodálkozzunk, hiszen Gemma fideiről, a hit drágakövéről, rügyéről, bimbójáról írt a középkori ferences minorita, Laskai Osvát, s ettől szimbólumtól csak egy röpke gondolati ugrás a keleten felmutatott virág, a legcsöndesebb buddhai tanítás, mely az élet önmagáért valóságának hite! Csendéletet is látunk, mely abban való hit, hogy a tökéletes elrendezettség megbontani hívja a szemlélőt, azaz működni kezd a konstrukció. De hit a levélárnylenyomat a fán, hit abban, hogy holnap is felragyog az éltető. Hit az időutazás, mi szerint egyszer majd betekintést nyerünk idői teljességünkbe, túllátunk sovány jelenünkön, hit a mumifikálódás abban az értelemben, hogy üzenhetünk korunkról, mint Vác fehérek templomába lerejtett, nagyon is élő halottai, vagy bízhatunk halhatatlanságunkban, mint az egyiptomi fáraók. A triptichon a tézis-antitézis-szintézis hite; annak reménye, hogy az egó ellentéte a bizalom, s e kettőből sarjad a hit, mert hisz a hit nem az önfeladásról szól, hanem a bizalomról, melyben az én is éltető kovász marad… De hihetünk fűremedett vándorként a pléhkrisztus évszázados jelenlevésében – erejében/árnyékában; a látható korpusz mindenhatóságában, ahogy sugarazza/magába szívja a színek szféráit, ahogy ideghálózata a farostokba szentül, ahogy a test elhullámzik a téridőben, vagy mindeme szent történés absztrakcióba lényegül; avagy abban is, ahogy a más perspektívájú korpusz ég-tűz-játéka, ha odaképzeljük, visszatetszik a földön maradott mater dolorosának, és cselekedni hívja; s nemkülönben a szféra-urnákba zárt élő vagy nem élő, kvantum esély dilemmájában; fényérzékeny egysejtűek fényhídba rendeződésének lehetőségében; a nyitott kalitkás és a lebilincselt angyal utolsó sanszában… De hihetünk itt földi létünk kozmikusba oltottságában, az Éden bűnterhébe-esésében, valóságunk szürrealitásában, a bölcsek éjkék tónusában, az ördögi gyermeket ölelő istenapa naivitásában vagy előrelátásban, antropomorf léggyökerek üzenetében – hogy a hit fölfelé tör, a gyökérvilág sötétjéből, miképp a lótusz is – a fényre, a levegőre, a kiteljesedés felé, égnek vetett, csontvárys próféta karral, ahogy a keresztről levett, átlényegített korpusznak is csak egyetlen útja van – a fölfelé!
Mert a hit reményeink szilárd alapja, és a nem látott dolgok igazolása.
Szóljak bár emberek vagy angyalok nyelvén, ha szeretet nincs bennem, csak zengő érc vagyok, vagy pengő cimbalom. Legyen bár prófétáló tehetségem, ismerjem az összes titkokat és minden tudományt, legyen akkora hitem, hogy hegyeket mozgassak, ha szeretet nincs bennem, mit sem érek.
💎💎💎
Pikhámer,
stanga, fórat
- Balázs Béla bányász visszaemlékezése némi
múzeumjárással-
Szerencse
fel! Szerencse le!
Ilyen a bányász élete
- Hosszúrétről négyen mentünk le a bányába ténylegesen, a többiek a bányaüzem területén, a felszínen dolgoztak, lakatosként akár. Mindenki a civil buszjárattal jutott el a munkába, nem rendszeresítettek külön bányászjáratot. A mélybe liften értük le, de azt használták a csillék fel- és levitelére is. Mikor csilléket vitt, jóval nagyobb sebességre kapcsolták, mert naponta vagy két-háromszáz vagon utazott benne. (A felszínen volt egy gép, az megfogta a vagonok tengelyét, és betolta őket a kasba. Megesett, hogy a kas bezuhant az aknába, mert a fék nem bírta megtartani, akkor összetört ott sok mindent. A kast az akna sarkaiban négy, deszkából összeragasztott fírung tartotta egyenesben, ez adta meg a lift útját, mert egyébként kilengett volna jobbra-balra, és akkor beakad az aknafal egyenetlenségeibe.) Nem mondanám, hogy félelmetes a liftezés, hiszen be lehetett csukni az ajtókat, és ha minket vitt le s föl, lassúbb üzemben működtették, akár negyed órát is döcögött a megfelelő irányba.
A
Béke bánya (az újfalui Mir bánya), ahol utoljára dolgoztam, nem a faluban volt,
hanem fel kellett gyalogolni az erdő alá. Itt hét szintet alakítottak ki, szintenként
öt-nyolc munkahellyel. A legmélyebbhez már ötszáz méterig kellett ereszkedni.
Egy műszakban körülbelül százhatvanan dolgoztunk, egyébként meg két műszakba
osztottak minket: reggel hattól délután kettőig, és kettőtől este tízig.
Emlékeim szerint a Mir bányán voltunk a legtöbben. A munkások száma a szintek
mennyiségétől függött. Műszak után le kellett adni a szerszámokat, a lámpát, és
aki átvette, jól megszámlálta, nehogy valaki lent maradjon. Megesett, hogy akik
a lámpák osztásával, begyűjtésével, feltöltésével foglalkoztak, jelentették,
hogy néhányan még nem lenn vannak, pedig már két óra is elmúlt. Általában azért
történhetett ez meg, mert valami nem sikerült, a munka nem ment úgy, s
próbáltak a végére járni… - mesél nekem a várhosszúréti Balázs Béla, hajdani
bányász, akivel a helyi Buzgó étterem különtermében foglalunk helyet.
Amikor
letisztáztuk a munkahelyet, akkor befúrtunk a vaskőbe. Ketten fúrtunk, két
géppel egyszerre. Ezek a masinák modernnek számítottak, hiszen felszerelték
őket víz- és levegő fújóval is. Huszonöt-harminc lyukat csináltunk. Majd
kimostuk vízzel. Később beleraktuk a dinamitot. Botokkal toltuk beljebb a
robbanószert. Csak tizenhárom órakor szabadott eljönni, mikor már rákötöttük a
drótokat a dinamitrudakra. A robbantást a vájár és a segédvájár végezte. Meg
kellett várni, míg a szinteken mindenki befejezi a munkát. Előbb nem lehetett
robbantani, mert akkora füst keletkezik ilyenkor, hogy az emberek megfulladnak,
vagy nem találnak ki. Nagy detonációra kell gondolni, hiszen egyszerre huszonöt
furatban robbant be a dinamit. A kellő pillanatban bedugtuk a fülünket, vagy
vattát tettünk bele, nehogy megsüketüljünk. Tulajdonképpen ezzel a
robbantásos-szedős technikával növeltük a boltívesre kiképzett folyosó (stolvan)
hosszát, s ha jobbra vagy balra találtunk vaskövet, akkor arra vezettünk újabb
munkaállásokat, s képeztünk munkahelyeket. A folyosókon a síneket is mi raktuk
le folytatólagosan. Arról nem is beszélve, hogy a száztizenöt kilós sínelemeket
is két ember cipelte a beépítés helyére. A kanyarokban rákoltunk,
azaz hajlítottuk a sínszálakat, s így mentünk előre. Itt adódott a legtöbb tennivaló,
mert még sáncot is készítettünk a falak mellett, amiben elvezettük a vizet az
aknához, ahol az lefolyt a bánya legalsó szintjére, onnan pedig pumpa nyomta
föl a földfelszínre.
Nálunk
minden munkához ugyanúgy kellett érteni, mert ha valaki lebetegedett, vagy épp
elment nyugdíjba, helyettesíteni kellett. Így jómagam az említett fázisokon
kívül még motoroztam, és sutot is húztam. Az összes tevékenység közül talán a suthúzás volt a legveszélyesebb. A negyven-ötven
méteres kémények, kutak aljába sutot
építettünk – félhasábnyi fenyőfákból. Egy vasból való sutpiszkával a rengeteg fóratot leszedtük a kémény oldalairól. Ha lejött már a kéményfalakról az összes; fel
kellett pucolni. Ehhez a munkához nem fejlesztettek gépet. Vaskosárba
lapátoltuk a követ.
A
suthúzáskor sokszor nem jött le az érckő a piszkálás ellenére sem, ilyenkor
jobban nekifeszültünk, akkor viszont lezúdult akár több száz kiló is egyszerre,
és el kellett ugrani az érczuhatag elől. Olyan ereje volt, hogy a fél
hasábokból rótt sutot is kitörte. De egy apróbb vasdarab is elegendőnek
bizonyult a tragédiához. Egy rudnai fiú, huszonhat éves lehetett, motorozott,
de szeretett volna többet keresni, úgyhogy bekérte magát a munkahelyre. Ott az
első nap meghalt, mert úgy megpattant egy érckő a kéményben, hogy a sisakját is
átütötte harminc méter magasból levágódva. Én vittem ki szegényt a motorral, de
már halott volt. Akadt olyan bányász is, akit beszórt teljesen a vaskő. Volt,
aki túlélte, volt, aki nem. Hála istennek, nekem nem lett komoly balesetem,
csak az ujjam tört el egyszer.
Ugyancsak a bányászati múzeum tárlatán
láthattuk a rozsnyói Metercia című képet, melynek eredetije a város püspöki székesegyházában található, s
amellyel a középkori művész (1513-ban) tulajdonképp Isten kegyelmét kéri a
bányászokra. A kép szakrális mondandóján túl, Közép-Európában egyedülállóan, bemutatja
a középkori bányászat, vasfeldolgozás munkafolyamatait, annak nehézségeit. (Akkoriban
a bányászat és a vasmegmunkálás még nem különült el túlságosan.) A festmény
annyira helyhez köthető, hogy az egyik bányamotívum eredetije a csucsomi Csengő
bányán megtalálható. E bányát véletlenül fedezték fel, s itt, a fából készült,
lóval hajtott érckiemelő gépezetet a táblakép alapján rekonstruálták. A
korabeli bányászati életkép valós hátterét, a bányabejáratot, a bányászati
tanösvényt követve, szintén felfedezhetjük Csengő bányán, s szinte látjuk a
hegy gyomrából hunttal (kutya; négykerekű érctaliga) előlépdelő bányászt, s a bejárat mellett ebédet
főző, szállítmányokat strigulázó alakot, talán, erősebb fantáziával még az
ércet ökrös szekéren elszállító fuvarost is odaképzelhetjük a tizenkét órás
penzumot megszakító ebéd- és melegedési szünetre gyűlő bányamunkásokkal
egyetemben. A kutyát pedig, mely nevét kutyavonyítás-szerű hangjáról kapta,
felemelő zenebona lehetett a föld alatt!, illetve annak továbbfejlesztett,
magyar változatát a bányászati múzeumban is láthattuk… Itt kérem, minden
mindennel, az átlagnál is jobban összefügg…
Balázs Béla mindenesetre a vonyító hunt-tologatásnál
korszerűbb módon szállította az érckövet a bányában. Elég sokáig volt hisz
„motoros”, avagy ahogy még hívták – csatlós. És itt újra Béla bácsié a szó:
Mivel
egy vágat volt, egy sínpárral, az üres vagont mindig le kellett dönteni a
sínről, hogy kitolhassuk a telit. Ügyesség és erő kellett hozzá. Betettünk az
üres vagon alá egy slippert,
azon döntöttük el, még odább is csúszott rajta. A vagon visszaállításához
sokszor két ember kellett, vagy a bágerrel segítettünk rá. Kedveltem ezt a munkát, annak ellenére, hogy emberpróbáló. Megmondom
őszintén, ha bírnám, a mai napig is ellenék ott…
Balázs Bélától azt kérem, miután nagyjából
megértettem, miféle feladatok vártak rá a mélyben, és miféle veszélyekkel,
nehézségekkel kellett megbirkózniuk a bányászoknak, meséljen kicsit az
életkörülményeikről…
Persze
a nyugdíj nem jelentette, hogy karba tett kézzel ültem otthon. A bánya után, a
tényleges nyugállományig, üzemi rendőrként dolgoztam, telephelyet őriztem, mert
a bányásznyugdíj nálunk nem valami nagy, ahogy a fizetés sem volt az. A motoros
százhat koronát keresett műszakonként, ez „vastag” kereset, azaz adózatlan
összeg. Ez adó nélkül körülbelül havi 3400 korona. A „munkahelyről” 4000 körül
lehetett hazavinni. Ez sem számított soknak. Mit adott még bánya? Hát
bányásznapkor, szeptember 8-án, ha már valaki kidolgozta a húsz évet, kaphatott
ötezer korona jutalmat, persze akár kevesebbet is. Én ezt a pénzt beraktam az
építkezésembe. Mehettünk még ingyen, három hétre, egy fürdőhelyre, ahová
busszal el is utaztattak, jól tartottak, napi ötször étkeztünk, viszont a
család nem kísérhetett el oda… Minden negyedévben volt orvosi vizsgálat. Ha
találtak valami hibát, mehettünk nyugdíjba, de inkább nem jeleztek semmit a
bányászok, mert a korona idejében a nyugdíj megszabott összeg volt, előre
tudtuk, mennyit kaphatott első, második, harmadik kategóriában az ember. Még
kevesebbet, mint a bányászfizetés. Ha már az egészségnél tartok, meg kell,
mondjam, nekem jót tett a bánya levegője, mert állandó klímát biztosított. A
légcsövemmel mindig bajlódom, még nyáron is köhögök, de ott nem volt vele semmi
gond vele. Nem fáztam meg. Egy veszéllyel kellett szembe néznem, amikor télen
jöttünk ki, a huzat bizony megcsaphatott.
1974-től
77-ig építkeztem. Kaptam az államtól némi támogatást is. A bányaüzem adott
autókat, amivel olcsóbban lehetett fuvarozni. A bányászok is segítették egymást
oda-vissza. Együtt dolgoztunk egymás építkezésein. A hétvégeken gyakran mentem
viszonossági alapon falat húzni, maltert keverni. (Ha épp ráértem, akkor vagy
kaszáltam, vagy fát szedtem az erdőben.) Ugyanabban a házban lakunk most is, a fiam
fenn, mi alul.
Előtte
Rozsnyóbányán éltem egy üzemi lakásban, amit meg is vehettem. Csak akkor adtam
el, amikor elkészült a hosszúréti ház. A rozsnyói otthonomban (szoba, konyha,
spájz) hidegvíz jött a csapból, de nem kellett érte fizetni!, csempekályhával
fűtöttem, a vécé is kinn volt, ám ez annyira nem zavart, mert a faluban még
fürdőszoba sem akadt az idő tájt, a kútról hoztuk a vizet, és budira jártunk a
kertbe. (Egyébként Mir bányán volt fürdési lehetőség, külön helyiségben
tarthattuk a tiszta és a piszkos ruhákat. Utóbbiakat helyben ki is mosták,
ezzel is könnyítve az életünkön!)
A bányamúzeum egyik tárlójában a dobsinai bányászcég, amely mind a mai napig létezik az 1600-as évektől, relikviáit állították ki. Ott nagy ünnepnek számít a Pünkösd. Kidíszítik a bányajelvényeket, másképp az evangélikusok, és megint másképp a katolikusok. Aztán együtt felvonulnak, majd mennek a saját templomuk miséjére, az istentisztelet után újra összejönnek egy mulatságra. Ilyenkor történik az ünnepélyes avatás, mikor is bekerülnek a sikeres „vizsgázók” a bányászegyesületbe. Hasonló szokás volt érvényben a rozsnyói bányaiskolában is. Sokszor csapatokba osztották az avatandó bányászifjakat. Egy hordóra kellett felállni. Aztán feltettek egynehány kérdést, bányászkifejezéseket kellett megmondani németül, vagy fordítva, ha elfogadták a választ, át kellett ugorni a farbőrt, ez egy bányászruházatot védő kötény, majd jutalmul meg lehetett inni egy korsó sört. (A dobsiani vidéken rá kellett hajolni a bruderládára, s ekkor egy öregebb kolléga jókora lapáttal hármat suhintott az illető ülepére.) A díszes bányajelvényekre több nyelven is felírták: - Isten védelmezz minket! Aztán volt, akit védelmezett, volt, akit nem. S bár nap, mint nap a halál közelében éltek a bányászok, nem lehetett mindig a veszedelemmel gondolni. Kérdezem is Béla bácsit, mivel ütötték el az időt, miféle lehetőségek adódtak a kikapcsolódásra?
- Volt nagy bányásznap, amit mindig vásárhoz kötöttek, meg kis bányásznap is, például Gulyapallagon, a fürdő, és Mária-bánya vendéglőiben! Utóbbiakat a bányák maguk szervezték. Ezeken báloztunk, zenekar muzsikált, nagy vacsorákat fizettek. Reggelig tartottak, no, ide a feleségek is eljöhettek! Mindig jól éreztem magam ezeken. Emlékszem, kirándulásokra is mentünk, de a családi üdüléseket nekünk kellett befizetnünk. A rozsnyóbányai klubban sokszor szilvesztereztünk a családdal. Szinte mindenki vágott disznót, úgyhogy vittük a közösbe a disznótorost, ki hurkát, ki kolbászt, ki disznósajtot. Még a klubvezetőt is meghívtuk, ha nagyon megkívánta. Volt, hogy kérte is!
Rozsnyó-bányán működött
egy nagy bányász sportklub. De, aki nem akart szervezett keretek között
sportolni, az is játszhatott. Magam röplabdáztam, futballoztam. A különböző
bányák gyakran kihívták egymást meccselni. Főleg fociról beszélek. Híres volt a
Mir – Rudna összecsapás. Bajnokságot nem szerveztünk, de így is sok
sportrendezvényen vehettünk részt. Aki győzött, azt kitűztük, a vesztes fizette az ebédet, pálinkát hozott.
Összeállt
egy bányászzenekar is. A bulikon legtöbbször ők játszottak. Természetesen a
zenészek is a bányában dolgoztak. Egyikőjük most kilencvenegy éves, ő a
szaxofonista. Az összejöveteleken szlovák és magyar dalokat is énekeltünk… Hát
igen… Béke bányán vegyesen dolgoztunk magyarok, szlovákok, zömmel német
szavakat, szakkifejezéseket használva. A szlovákok valamivel többen voltak,
talán kétharmad-egyharmad lehetett az arány, mivel azon a tájon ők éltek inkább.
Engem szerettek. Az idősebbek mind tudtak magyarul, csak a fiatalok nem. Ha
volt is perpatvar, megegyeztünk. A közös sors nagyobb erő volt, nem maradt idő
és energia az ellenségeskedésre.
- A nyugdíjam nem sok, pedig kidolgoztam minden évem, a bányában is kitöltöttem huszonkét esztendőt. Én ötszázat, a feleségem négyszáz Eurót kap. Jár hozzánk a lányom, az unokák, és a dédunokám is. Könnyen elmegy a pénz, de öröm rájuk költeni! A lányom doktorka, az egyik unokám doktor. A fiam, aki már ötvennégy éves, most ment nyugdíjba. Mindenkinek van főiskolája a családban, a felségemnek is, csak én nem szereztem diplomát. Képzelje, még Budapesten is élnek rokonaim, meg Szederkényben, Pécs mellett, ők az unokatestvéreim, akiket annak idején kitelepítettek. Szőlészettel foglalkoznak. Jártam oda régebben, két-háromszor is egy évben.
Ma
már nem tartunk állatot a ház körül, de minden évben veszünk egy kétmázsás
disznót, és levágjuk a családnak. Annak idején a mészáros munkát is kitanultam,
sokat segítettem a barátok disznóölésein. Sajnos betegeskedünk. Mivel leestem tavaly decemberben egy
létráról; eltört négy bordám, és sok ín is elszakadt a kezemben. Mai napig
nagyon fáj; vállból, csuklóból, nem tudom magasba emelni a karom, de most már
úgyis keveset dolgozom. A vágást sem könnyíti meg ez a baleset. A feleségem sem
egészséges. Mostanra minden komfort benn
van a házban, csak az egészség hiányzik…
Szerencsére
van egy hobbim, amit a mai napig folytatok, ha nem is olyan rendszerességgel,
mint régen. Tagja vagyok egy dalkörnek. Krasznahorkáról, Hárskútról, Várhosszúrétről,
Jólészről, Berzétéről is vannak kóristák. Kezdtünk harmincnégyen, de ma is aktívak
vagyunk még huszonketten. Andrássy Dénes Férfikar az együttes neve. Annak idején, Dunaszerdahelyen, kétévente felléptünk
egy kórustalálkozón, háromszor is elhoztuk az első helyet. Ma már a korunk
miatt sem tudunk versenyekre járni. Volt egy hárskúti professzorunk, ő tanított
meg minket a dalolás fortélyaira. Régebb szólóban is énekeltem. Ha nagyon
akarják, eléneklem a Bányászhimnuszt…
💎💎💎
Tigrincs
- részlet -
Kistigrincs
lezöttyent a mindenkitől legtávolabbi székre, és megvetőleg hordozta körbe,
egyébként, ha nem volt épp szerelmes, húsleső tekintetét. (Mert hisz: similis
simili gaudet!) Asztalonként le is vették ezt a tekintetet a kocsmalétezés fémtálcájáról
az őt megbabonázva méregetők. Persze Kistigrincsről, a nagyétvágyúról, is
megvolt a véleménye a falunak. Szutyok egy nőszemély, igazi céda. (Mert hisz: a
férfi félrejárásra van mentség, a nőcsapongásra nincs! Egyedül egyetlen
férfi értheti meg az ilyen nőt, akinek a karjai közt kiköt! És sok férfiban ott
lappang a megértés…) Aki ismerte, mind tudta, mindig van friss, még zöld banán
az asztalán. Akik csak hírből ismerték, lelkük mélyén, mind arra vágytak, hogy
a hegyomlás beborítsa őket. Örökkön az vált a leggyanúsabb illetővé a kistigrincses,
ráfogásos ügyekben, aki leghangosabban ágált ellene, midőn az ugratáscunami
rácsapott… Mert ugratták egymást Kistigrinccsel faluszerte, sőt, még a környéki
településeken is. Példának okáért a tetőn kalapáló ácsok: - Szívesen leesnél,
Béla, ha a Kistigrincs hurkája fogna föl! Legközelebb, ha így bekarmolsz munka
előtt, hívd is el, hogy puhára érkezz! A sír és kútásók: - Hogy a Kistigrincs
szakadna rád, Karcsi, fogadok, ki se jönnél a gödörből, baszkikám, még a
koporsót sem éreznéd, ha fölétek tennék! A pékek: - Öregem, te hajnali kettőre
is bejönnél, Jenő, ha a Kistigrincset kellene dagasztani! A serdülő suttyók: -
Gyömöszölnéd a húsát, mi, Pufus, még a farkad is ácsingózna, te, mamlasz. – Na,
a Kistigrincs adta a ritmust az elalváshoz, Tutikám?
Így csordogált szét a Kistigrincs iránti mérhetetlen, de lefojtott vágy Bértutaj község (vagy falu?) völgyében, mint télen a rossz tűzifától dagadó szmog…
Az
a helyzet, hogy megye szerte közkedvelt kirándulóhely volt a Nagy-Tigrincs,
melynek búbja épphogy kiemelkedett a nagyon közép(szerű) hegység tarra vágott
tonzúrái közül. Abban is kitűnt e magaslat, hogy a tetejébe, ahol sűrű volt az
erdő, felhúztak egy kilátót. Amikor azt alapozták, és ácsolták, a munkások
egyöntetűen azt nyilatkozták a megyei lap ufóra kihegyezett, ezotér
munkatársának, hogy a hegy minden kalapácsütésnél visszanyögött, mikor pedig az
ácsolat fáit kezelték ecsettel, mintha egy nőt cirógattak volna, oly édes
szuszogások keltek a lombkorona szinten. A megyéről szóló turisztikai kötetek
sokszor fellapozott, fényképpel illusztrált helye lett a Nagy-Tigrincs kilátó,
mely ötszázhuszonhárom méterről kínálta a látnivalót. Két várost, négy
községet, tizenegy templomtornyot, számos szántót, egy folyócsíkot, és a
távolság szürkéskék maszatját… Ha szemrevaló férfi mászta meg lihegve, túl nagy
közökkel kialakított, lépcsőit, a hegy gyomra felől finom remegések keltek, és
a domboldalban található Szerelem forrás, mintha bővizűbben áradt volna a
kirándulók kulacsaiba. Topográfiai érdekesség, hogy a Nagy-Tigrincset hol
ötszázhuszonhárom méternek mérték, hol háromszázkilencvenkettőnek. Még lézerrel
is. A huszadik század végi technika ekkorát, ennyiszer nem tévedhet! Ezért az
alapjáraton szkeptikus szakma elkezdte lélegző hegynek hívni. A laikus turisták
is mesélték furcsaságokat. Nagy-Tigrincs ösvényein gyakran el lehet tévedni.
Összekuszálódnak a turistajelek. A magasabban lévő faágak lehajolnak a szebb
férfiakhoz, és megcirógatják arcukat, nyakukat, sőt, lejjebb is. Alig
érezhetően, de remeg az avarral borított föld, mintha gumimatracon járnának a
túrázók, sőt, az emelkedést, süllyedést is érezni vélik egyesek. A környék
kamasz hordái szívesen látogatják a hol
hegyet, hol dombot, mert az a szóbeszéd kezdett elterjedni három falu felső
tagozatosai között, hogy bármelyik fához hozzásimulva, azt átölelve, előbb jön el
a gerjedelem, s az észveszejtő méreteket ölt…
💎💎💎
Dr. Rotács, a fogadatlan kertész
- részlet -
Bár Dr. Rotács sohasem tett szert komolyabb botanikai ismeretekre, talán a krizantémról tudta, hogy az temetői virágnak számít mifelénk, talán még azt is, hogy a japán császár hatalmát is jelképezi a földgolyó másik szögletén, de az már szinte biztos, hogy fel nem ismerte volna a tulipánok és törökszegfűk között… Szabadulta után arra a gondolatra jutott, hogy valami, a társadalom számára hasznosat szeretne tenni. Arra nem gondolt, hogy munkát vállalhatna, mert elképzelni sem tudta, hogy a fizikatanításon és a csillagászati tudományokon kívül bármihez (utcaseprés, kőműves melletti segédmunkálás, árufeltöltés) értene. Útja, a börtönévek végeztével, a semmibe vezetett, amennyiben a semmi és az utca közé egyenlőségjelet teszünk. Elhagyott bérleményének már új tulajdonosa volt, aki a vadonatúj zárakhoz dukáló vadonatúj kulcsokat kapott. Hajdani feleségéhez már nem vezetett visszaút, vagy ha volt is, akkor az első szinten egy szeretőt, a második szinten egy férjet, a harmadik szinten pedig vérmes gyerekeket kellett volna likvidálnia, hogy a padláson régmúltjuk szellemeit is kinyiffantsa, minekután, a megtisztított, mennyei magasságban, egy koszos matracra löki ex-nejét, s annak legnagyobb tiltakozása ellenére szisztematikusan megerőszakolja, míg a háttérben, a nem véletlen kélt indián tüzecskét máglyává terebélyesítő szerelmes levelezésük porlik… Ilyen elképesztő fantazmagóriák motoszkáltak benne, míg a flasztert koptatta ide s tova… Lám, ebből nem lesz felmelegített leves, csak cinikus mosollyal nyugtázott gondolatkísérlet, hiszen Dr. Rotács élete nem egy öldöklős, hanem egy eltűnős játék…
Tulajdonképp Dr. Rotács felkerült egy mennyei, digitális felhőbe, a priuszos ad actán túlmenően. Nem, nem volt elmentve fizikálisan, hogyha valami programhiba során sérülne, klónjával újra lehetne éleszteni, hanem szerény, de tudós, korábbi valósága került fel oda, s az árnyéka botorkált tovább a valóságban. Neki már nem maradt 2.0 esély.
Tudta, hogy az utca fizikája és kémiája határozza meg majd a sorsát a továbbiakban. Két napot bírta egy szállón, ahol legalább regisztrálták, mint hajléktalan, nincstelen, homless, kódorgó, újzombi, utcabútor, biodíszlet, a boldogság csúcsán pediglen jól meglopták, s tetvekkel is megajándékozták, talán tuberkulózis baktériumot is belélegzett, ahogy már a HPV is rég benne ficánkolt, hogy majd a távoli jövőben legyen hatása, ha az a távoli jövő neki dukál egyáltalán…
Utcára kerülésnek hajnalán, még volt benne némi tetterő, hiszen még nem élt fedélnélküli teleket, így megpróbált Fedél Nélkül árusnak állni, sőt, még újságírt is bele, röpke, jól megcsócsált tarka-barka fizikát, ami jól jöhet az utca lakóinak: csúszásról, fagyásról, mozgásról… Hamar rájött, hogy míg az autók között bohóckodik, vagy padon körmölve, no meg a szerkesztőségben vesztegeti a napot, a többiek jól jövedelmező kukákon marakodnak. Felhagyott a sztrítkultúra terjesztésével, és új elhatározásra jutott. Egyrészt nekilátott üveget gyűjteni, másrészt helyet fogott egy egészen jó helyen álló körúti padon. Nem ment érte öklelődés, késelődés, mert ügyesen kettéválasztották az ülőalkalmatosságot, nehogy fekvőhellyé változtassa a közigény. Ő csak ülni akart ott, mert tudományos agyával gyorsan felmérte, hogy a közelben van egy gíroszos, ahol szemetes munkáért, utcasöprésért maradékkal kínálják záróra körül, van egy bolt, ahol automata az üvegvisszaváltó, s nem kell kitennie magát a totális közutálatnak, mikor beáll a normális vásárlók sorába, továbbá volt két alumínium kuka is a kereskedelmi egységhez rendszeresítve, amit napszállta után górcső alá vett. Mi több, a közelben piac, számos megálló, számos eldobott csikkel (ez volt az első szégyen, amit átélt, lehajolni az emberek szeme láttára a dekkért), s volt egy dohánybolt is, ahol megvehette tüskéit, ha már növeszteni még nem tudott. És. Egy virágbolt is ott hívogatta a csokorra, szobagezemicére vágyó járókelőket. Ez nem nagyon hatotta meg kezdetekben. Ahol ült, két jobb sorsra (venezuelai esőerdő) érdemes fácska kornyadozott, a nekik szánt, be nem betonozott földkörben, amit a hajnali kutyaszaratók, és a szemérmetlen részegek használtak vécéül...
💎💎💎
Ady a stúdióban
-
Üdvözöljük
kedves nézőinket! Mai vendégünk, itt a Retro Sport adásában, az egyre kíméletlenebb
futballt mutató Ady II. Endre. Első kérdésünk adja magát. Szabad-e betörni az
ötösön belülre, ott elpuskázni egy helyzetet, amikor gógig, bocsánat gólig
lehetne háromszögezni a társakkal? Gondolunk itt a legutóbbi New York Mélyvíz
SE – Hadik TE bajnoki rangadóra…
-
Nagy az én bűnöm: a lelkem. Bűnöm, hogy messze látok és merek. De azt
kell, mondjam, szabad, azt kell mondjam, szabad, mert merni kell, abból lesz a
nagy foci. Egyébként üdvözlöm, üdvözlöm én is a nézőket.
-
Kedves
Bandy, itt nem kell kétszer mondj, kétszer mondj, mert visszanézhető az adás az
online felületen.
-
Rendben, oké…
-
Azt
beszélik, és úgy is látjuk, mi, a futball berkek mérvadó zsurnalisztái, hogy az
utóbbi idők leguniverzálisabb csatárcsillaga vagy. Igaz, magabiztosabb a
játékod a bal szélen és a balkötő pozíciójában, de a klasszikus 9-es poszt, és
a jobb szél sem idegen tőled…
-
Köszönöm a dicsértet, a dicséretet. Bocsánat.
Khm, khm… Évek szívós munkájával fejlesztettem cseleim, és dolgoztam ki azt a
technikát, azt a pazar technikát, bocsánat, nehéz erre figyelnem, amit az
ugarszintű vidéki pályákon, és a belvárosi stadionokban is jól kamatoztatok.
Serdülőben, elkötelezett edzőim segítségével, pipaszár, bütykös kétballábamból
faragtam egy bal lábat, de a jobbat is palléroztam… Sikerült leráznom magamról
a melankolikus futball stílt. Tudjátok, ahonnan én jöttem, ott csőkorlát volt a
néptribün, amin ott lóbáltunk szotyolázva, és hét szilvafa a Skybox, amit
dézsmáltunk, a férgesével meg az ellenfél játékosait is megszórtuk. Egy szóval –
küzdöttem, és most is küzdök, hogy már túl nőttem az íróválogatotton. Vallom,
hogy a meccseken csak egymás húsába beletépve alkothatunk nagyot…
-
Valaki úgy
fogalmazott – táltosa vagy a mai magyar focinak…
-
Már bánom, hogy megszabadítottak hatodik
ujjaimtól, mert partdobásnál nagy előnyt jelentenének, főleg, ha vizes a labda.
Sőt, tizenkét ujjal bravúrkapus lehettem volna, mi több, a spéci kesztyűgyár
lehetett volna a magánszponzorom. Szoktak persze három lábbal és két tüdővel
skiccelni Az Est Lapok sportrovatában, ahol előszeretettel karikíroznak…
-
Mit szólsz
a Futball Konzerv című szatirikus honlap rajzaihoz, amelyeken sokszor egy 9-es
számú borosüvegként ábrázolnak a karikaturisták?
-
Ja, az az ócska Szabolcska fércelmény! Egy
szavát se higgyétek! Mióta Brüll beválogatott, igen beválogatott a nemzeti
tizenegybe, egy kortyot sem iszom meccsnapokon. NEM ISZOM MECCSNAPOKON!
Hétközben Törlő druszámmal és Ebédlő Zo úrral szoktunk ugyan csípőre tett
kézzel spriccerezni az Öngól Presszóban, kockás abrosz fölött, de az lónyál
uraim, elhihetik, nem vészes. Edzésen kiizzadjuk.
-
A híres
sportkommentátor, frontfutballista és elkötelezett Monarchia drukker,
Inszinuáció úr, a Tisza Virág sportrovatának hasábjain is támad téged, mi
szerint benned nincs saját spiritusz, a nyugatmajmolás tüzel, a nyugatmajmolás
pokoltüzéhez meg mindenféle iparosok hordják a reszli fát gyújtósnak…
-
Hogy átveszem a legmenőbb nyugati spílerek
edzésmódszereit, és azt saját technikámmal színezem? Ez inkább elkövetendő
példa. Nem leszek a szürkék hegedűse! Azt is írja Inszinuáció úr másképpen
Rusticus, hogy dadog a játékom, pedig a megismételt cselmozdulat sírba viszi a
provinciális bekkeket. Egyébként Inszinuáció úr is jobban járna, ha avítt,
birodalmi dribli-kollekcióját lecserélné valami délszaki virtuozitásra. Ahogy
oktatja a focit a Geszti Torna Egyletben és a Zuglói Sportkörben, a Tiszteltház
SC-ről nem is beszélve, egyre több lábtörést, amputációt okoz végsősoron…
-
Szintén
bulvárpletyka, hogy túlontúl ifi úri lánnyal szűrted össze a levet. Pedig ő nem
az a tipikus futballista feleség. Se műmellek, se szilikon száj, huncutkái is
elég ódivatúak. Bonczida apuka viszont, jelen pillanatban, még gazdagabb nálad.
Így szemedre vetik, vele egyengetteted az utad. Mert a New York FC-ben
lelappadt a tárcád, sikereid ellenére is. Adósságba verted magad a Mélyvízben.
-
Nem voltam soha taktikus alkat. Mindig az
mozgatott, hogy nekem jó legyen, mert, ha nekem jó, a nézőknek is jó, a
nézőknek is jó, mert a nézőknek az jó, ha én elcselezek a kapuig, dűlnek a
disznó fejűek jobbra-balra, s nem az, ha hátam görbítve, robotolva követem a
taktikai utasításokat. Néha belebonyolódok a cselekbe, de vannak és lesznek is
álomgóljaim. Puskás-díjra érettek. Mit tagadjam, szeretem a húzogatós brazil
játékot, szeretem a mámort, legyen góltól vagy bortól. Igen, a tárcám
lelappadt, akárcsak tárcaírási kedvem, de mindig akadtak női megmentőim, hisz
tudja ezt jól a közvélemény, és akadnak harcostársaim is a hajnali bolyongásban,
amikor kidolgozzuk a másnapos, laza taktikákat.
-
Hiába, a
csillagokat támadják az irigyek, főleg a szakma, de egekig magasztalja a
lelátók népe, legalábbis a saját tábor ultrái és közdrukkerei. Mi a véleményed,
ebben a forradalmi időszakban, meddig emelkedhetik futballunk a vörös lobogókba
bónyált, villamoson tomboló ultramozgalmakkal?
-
Ha megélem, hogy szobrot kapok, se tudom a mai
erjedés kifutását. Túl nagy hepajt én sem akartam… Fociforradalmat? Isten
őrizzen! De a szisztematikus újraépítkezést támogattam volna. Mert konstruálni
jobb, mint dekonstruálni. Csak azért kritizáltam Móriczcal ezt az ulibuli
úri-muri focikát, hogyha nyögve is, de moccanjon a bogyó a dágvány
szorításából.
-
Végezetül
engedd meg, hogy feltegyek egy obligát kérdést. Tudod, hogy merre mész a
követlen, járatlan úton? Szerinted lesz belátható időn belül nyugati
szerződésed?
-
Nekem a Kareli-féle macskaköves,
petárdás-gránátos, az európai fociligát ránk haragító futball felforgatás már
sok… Lehet, vissza is vonulok a zenitre érve. Végleg. Végleg… De lehet az is,
hogy disszidálok, és megpróbálom a spanyoloknál, ha megélem… Lehet másik
testben, másik zseni testében… Mert valaki az Értől indul el s befut a szent,
nagy Óceánba… Ha kell, életeken át…
💎💎💎
Ezeket a verseket olvastam fel a Hitel folyóirat 35. születésnapján, 2023. november 28-án, a MOM Kulturális Központban.
A fény elől
négymilliárd éve itt vagyok
tudatom azóta ezerképp gagyog
én látom majd utószor a vén Napot
hogy rám hízik plazmája végül
és háttérbe kékül
voltam létforma már nem is egy
jégbe fagyva hőforrással elegy
ma sem tudom balsors vagy égi kegy
hogy emberként áltatom magam
mint retardált savant
fény elől egysejtűként kitértem
üregben szárnyas árnyat féltem
úszó gnúként pikkely-sorsot tűrtem
ne mássz soha égibb gúlakasztba
a neked jobb szinten
bőröd kiakasztva
nem zöld nem sárga most vörös a vérem
négymilliárd éves rosszkedélyem
kaloda-törten ezt is leélem
a búsképű sors üzeni menekülj
magadba elbújdoss
végre semmibe dűlj
négymilliárd éve itt vagyok
voltam létforma már nem is egy
kaloda-törten mind leéltem
a fény elől – célként – jól kitértem
Hitel, 2023. május
Egy új Valaholban
Ágyban, matracmocsárban forgolódva,
mordul rám rémpofás, bősz álomhorda,
hogy megint el kell mennem valahonnan,
s ébredjek majd fel egy új Valaholban…
És bár tudom jól, hogy a perc még távol,
nem kapok ötletet árnyarmadától,
miképp nyugtassam éjben lázadt elmém,
s jártassam eszem isten segedelmén…
Felötlik új létem az árnyvetítőn,
ráncokat markolok az ágyterítőn;
verítékem hullatva felriadok,
s látom új napom: hajnali kínpadot…
Hideg víz terhelte homlok árkaim
mélyén ma is csalasd magad távlat int…
Patikaszer-történés: gyors agykopás,
lélek-artrózis, jövő-bohóckodás…
Eltelik ágymocsarak közt a létem.
Kín-tornázva, falsul, lélek-herélten.
Hideg víz tüze űz el valahonnan;
ne legyen helyem egy új Valaholban…
Helyőrség, 2022. január
(Be)rendezettség
Nemrég is megkínáltak
úgy ötvenkét éve
holmi léttel
kezdetben vala
a csodálat
az izgalom
eszmélve rájöttél
kész átverés
s mire megszoknád
ócska lélekszobád
s feldobnád
a bukásaid naiv
képeivel
tapasztalásaid
törött nippjeivel
reményeid
üres stampos
poharaival
hazatéréseid
törött lábú
székeivel
segítőhajlamod
kirámolt
szekrényeivel
telezsúfolt
enteriőrt
újra elveszik
kilakoltatnak
ki-tudja-vannak-e
hatalmak
mert nem fizettél
(meg)
eléggé
ki-tudja-miért
Hitel, 2022. július
Huszonegyedik századi üvöltözés
Nem tudtam ma sem
semmi érvényeset…
Csak a nyelv,
meg a tana tossza
szét szövegem.
De üvöltök.
S mivel az üvöltés,
Ginsberg óta, érvényes
poétika, teszek így
soha-véget-nem-érőn…
Máshoz se értek,
hisz csak elhitették,
hogy igen…
Üvöltöm:
mindenki ostoba,
aki nem mi
vagyunk,
aki nem én
vagyok.
Üvöltöm torkom
szakadtáig,
inam remegtéig,
igazam fogytáig,
elmém rogytáig,
s tovább…
Míg barátilag
meg nem veregeti
vállam Thanatosz,
és önnön elmém
albérlője –
a nekem alanyi jogon
járó, könnyűléptű
Feledés…
Hitel, 2022. november
Özön
Csak alszom.
S jönnek a versek...
Annyi vers jön,
hogy míg alszom,
kibuggyannak,
és szárba szöknek azokban,
akiknek se álmában,
se ébrenlétében
nem jön semmi,
nemhogy a vers...
Jut nektek is,
vigyétek...
Versem éltessen!
Annyi vers jön;
már megijedek ott benn,
mi ez az özön,
és felébredek...
De csak jönnek
a versek kifelé:
képek rohangásznak,
kergetik-hergelik
egymást,
dörömbölnek,
kibújnak...
Átfúj rajtam
valami kozmikus
késztetés,
hullámok ütköznek
bennem,
s megtörve
versbe hajolnak...
Adóvevő vagyok,
aki már nem alszik,
aki már nincs fenn,
csak van, aki átereszt
minden lehetséges
verziót,
míg avultan
szemétdombra
dobják…
A vers
A vers lassú,
búalapú téboly.
Kedvre derít néhol,
ha egyben vagy,
széttol.
A vers emészt,
és lelkedre
– szürke napokból –
spórázó
nemes penészt ültet…
A vers magányos.
Köröz benne
bezárt ritmustáltos,
ki megküzd magával –
szónokol…
Benne komor,
haláltaláros idegesség,
melyet istenítélet
repeszt szét…
A vers életlen
felhőtávlat.
A porban
a versvéletlen
majd rád talál.
Lehelj rá,
fényesítsd!
S ha szétporlad
a gondosságtól,
időtáltosként
nyeríts!
Mert szétfeszül a vers
nagybummtól
Golgotáig.
Mert felkenődik
vádlitól paloták
faláig.
Mert röppen róla
a gondolatatom,
mert magába roskad,
ha túlfaggatom…
A vers lassú,
búalapú téboly.
A vers magányos véletlen.
Idekenődik, s mégis elreppen.
Írd hát püffögő dobodra,
mielőtt szemétre
dobod ma!
A mindenségbe
mint semmiség
szétrezegjen…
Parnasszus, 2021. ősz
Kényszerek
Itt hagyunk legyintve mindent végül
csöpögő csapot
szépszavú papot
menedékünk
az elvetélt
meg nem élt
holnapot
Ahogy perclétünk távlatba kékül
másokban dúlva
jövőbe fúlva
nehezékül
semmibe fújjuk
a végső szólamot
Így kerengünk a Föld körül egyre
ábéabra
egyszeregyre
míg beleszédül
muslinca lelkünk
égi kényszerekbe
Helyőrség, 2022. január
Körkörös vers
…majd elmúlnak évek milliók
az űr nem tűr rebelliót
a kozmikus nagy éjverem-
ben oszlik a történelem
Galaxis-lyuk majd megtelik
s a múltat ott már nem lelik
és nem keres csak ostoba
ki céllal röppen majd oda
ott okozatot és létokot
hol a téridő csak elforog
hol az elme hétrét ellapul
szobatudós meg/elvakul
hol végörvénynek méhiben
az akarat majd elpihen
hol az agg isten bogarász
és nem lesz ott majd semmi nász
csak egy rossz körte villog ott
mi egy pillecsókot felfogott
mi feromonra nem felel
s nagy éjveremben lobban el
s a hártyaszárnyak huzatán
új végtelenek hajnalán
majd elmúlnak évek milliók
az űr nem tűr rebelliót
a kozmikus nagy éjverem-
ben oszlik a történelem
Magyar Napló, 2022
IRODALMI
ESTÉLY, AVAGY NICSAK ÚR KÍSÉRT
Részlet az NKA támogatott Remete című látszatregényből
(Várható megjelenés: 2024., Hungarovox)
- Jó napot,
Hulligan úr! Már mindenki nagyon várta.
- Meg kell,
mondjam, én is nagyon vártam mindenkit, mert mindenki nélkül én egy senki
lennék.
- Az üdvözlő
itala, uram!
- Kedveseim, én
olvastam Kondorossy könyvét, hát az zseniális! Na, megjött ez a kutyaütő
Hulligan… Mi is ennek a rendes neve, még azt is elfelejtettek neki adni… - Kiss
Bálintnak hívják, ha jól emlékszem. Az egyik vele készült életinterjúban csak
kibökte. - Aztán be is perelte a szerkesztőséget, mert ő ennek a leírásába nem
egyezett bele…
- Ah, a Hulligan!
Klaudia elengedte egyedül is? Most kell megszívatni…
- Oh figyuzz, apu,
itt van N.V. Hulligan, nem is tudtam, hogy az ilyen szép ember.
- Megjött a
dilettáns… Fokoznom kell az alkoholbevitelt, hogy kibírjam a jelenlétét.
- Jajj, végre
láthatom, régi vágyam teljesül most, ha szól hozzám egy köszönés erejéig…
- Hulligan? Az ki?
Ja, annak az estjén vagyunk? Író? A legnagyobb? Talán a legolvasottabb, de hogy
a legnagyobb lenne… A legnagyobb én vagyok! - Tudjuk, te vagy a legnagyobb, de
az a baj, öregem, hogy csak mi ketten tudjuk rajtad kívül… - Hülyék vagytok,
menjetek a p-ba…
- Lucretia sokkal
jobb krimiket ír, már-már Agatha Christie-s magasságok, ez a Hulligan lapos,
mint az Alföld. Én már az elején tudom, ki a gyilkos. Egy kaptafa az egész! -
Miért, ki a gyilkos? - Akinek negyedikként írja le a nevét, figyeld meg, bejön!
- Hulligan? Annyi
könyvet nem is lehet egyedül megírni… - Látszik is a színvonalon… - Biztos
kiadja bérbe… - Mit irigykedtek, csináljátok utána, majmocskáim…
- Ez a Hulligan?
Nem egy mácsó, de csak ránéz a novellámra, és körmöl egy ajánlást, amivel
elvihetem őket a kiadóba. - Á, ez nem ír ajánlást, hiába is hoztad a
paksamétát, mert magán kívül nem olvas senkit, még a konkurenciát sem. Múltkor
azt mondta nekem, nem tud Lucretiától egy könyvcímet sem. Ez elég gáz. Azt
fogja ajánlani, írd meg magadnak, ő aláírja, vagy még ezt sem, csak annyit,
hogy elküldi az aláírását szkennelve, aztán kopizd oda pausszal, vagy szabad
kézzel.
- Hulligan,
Hulligan jól kibabráltál te velem a karriered elején. Egy darabig még együtt
futottunk, vállt vállnak vetve, de aztán te eladtad a lelked egy kiadónak, egy
ideológiának, két mellnek, és azóta fut a szekér. Ha bele is ragad az alföldi
sárba, a kiadód megfinanszírozza a kiemelését, s még macskaköves utat is
rakatnak eléd, hogy legalább döcögve haladj… - Szevasz, Tenkei, megint a régi
sérelmeiden prézsmitálsz magadban. - Honnan veszed? - Látszik az arcodon,
ilyenkor az ördög csapkodja az ajtót a szemeidben. - De jó kép! Nem adod el? -
Belőlem élsz, Tenkei, de vigyed csak, születésem óta túlhevült fantáziám,
naponta húsz-huszonöt ilyet is kiköp, mindig mást; jobb vagyok, mint a
distychon generátor…
- Á, a Hulligan!
Úgy est közepén letámadom, hogy írjon szöveget az alföldi fotósorozatomhoz,
biztos megdobná a nevem. Mert önerőből, ebben a szakmában…
- Megérkezett hát
a nagy vitéz? Ma bele is mélyesztem a tőrt, nemcsak fenyegetem a rosszabb
kimenetelekkel…
- Szörnyű, Trezigé
Kátya is itt van, az dilettánsabb, mint én. Én legalább eljátszom, hogy fontos
vagyok az embereknek, mert fontosnak tűnő dolgokról írok. A krimik fontosnak
tűnő dolgok, mert bármelyikünk, bármelyik pillanatban egy krimibe keveredhetik.
Jobb, ha készülünk rá. Az előrelátásunkat fejlesztik a krimik. Például sötétben
ne menjünk az udvarra, ha ott zajt üt valami, és nincs nálunk puska. Sok volt
az Unicum indulás előtt, megint túlgondolok mindent, s a végén jönnek a
félhangos monológok, a kínos helyzetek. Pedig a szerződésemben is benne van,
hogy kussoljak! Pezsgő. Ha ezt megiszom, fejre állok, és árad belőlem, aminek
nem szabadna…
💎💎💎
RÉSZLET A RÖVIDESEN MEGJELENŐ ESŐZÉS CÍMŰ ÍRÁSOMBÓL
Zuhogott. Napok óta nem volt napsütés, de még derengés sem. Igazi november rain. Csak egy jó kis temetés hibádzott metál-gitár-szólóval. De, ami késik, nem múlik, tartja a bölcsesség, ami meg nem azt jelenti, amire mondjuk. Hiszen sokan arra értik, minden bekövetkezik egyszer, pedig nem mond többet, minthogy aminek még nincs itt az ideje, az legalább még kecsegtethet valami jóval is. Tehát nem riogatás, hanem halogató reménykeltés. Nem szűkít, hanem épp tágít. Hevesi csuromra ázott ballonban közlekedett ezen a napon. Igazi diszkomfort. A fenti mondás helyes értelmezésével acélozta szökőárt keltő lépteit. Persze átkozta magát ezerrel, hogy a párizsi rosszullét után Pestre is exportálta a kellemetlen érzeteket. Hátizsákja, igazi, vízlepergetős lévén, s leírni is furcsa, a hátizsákban lötykölődő párizsi eső maradt csak szárazon. Most épp egy automobil suhant volna el mellette, de a nesztelen suhanásban megakadályozta a frecsegő, két irányba is szétspriccelő víz sistergése. Az érkező sárlötty Hevesi kabátját mintázta tovább. Itt a b-vel kezdődő mondat kellene következzék, de az, hogy baszd meg, egy efféle írásban nem mutatna jól. Mindenesetre rázta az öklét, káromkodott a baszd meg-nél cifrábbakat is, és inkább kívánta magát egy montmartre-i kiskocsmába, szifiliszes kurvák közé, mint ide. A víz pedig egyre lötykölődött odabenn, védve a provinciális pesti vizektől.
+++
–
Ha egyszer odaérek abba a házibuliba, hát, isten bizony… Valami lesz. Csak ne
nagyon fogadkozzunk. Párizsba is mindenféle tervekkel mentem, aztán mi lett
belőle. Eső, fázás, rémalakok kísértése, kétes szerelmek, szétázott pillanatok,
melyek, mint a csőtöréstől három napja nedvesedő képeslap, pépessé lettek,
értelmüket vesztették a következő napon. A pillepalackban elraktározott víz
köszönte, jól volt. Ha valaki belekóstolna, pernye ízt érezne. De ha gourmand a
kóstoló, igazi somelier, érezné a Párizs környéki erdők utolsó tűzroskadását, a
vaskályhába vetett padlásszobai parketták fanyar cipőszagát, az elégetett
menyasszonyi fátylak és tűzre vetett szerelmeslevelek parfümillatát. És
sorolhatnánk, ha nem unná a mai, szárazabb közlésre éhes, hosszas irodalmi
kérődzésre képtelen olvasó. Lötyögött a víz, amit, végül is, mit tudni, miért
cipelt magával az író. Egy éjszaka termése a palackban, amiben korábban
ásványvíz, aztán újbor bugyborékolt. Kitette az ablakba, és az szemtelenül
megtelt reggelig, jelezve az időjárás kérlelhetetlenségét. – Fiam, te csak
korlátozottan részesedhetsz Párizs gyönyörűségeiből. Fiam, legjobb, ha ki sem
dugod az orrod a padlásszobából, mert mi várna rád. Párizs-csatak, olcsó
kocsmák, olcsó emberek, olcsó kis dalocskák a Szajna felett. Inkább hunyd be a
szemed az ágyon fekve, s figyeld, hogyan morzézom Párizs énekét, egy tíz napot
bennem töltött költő ficsúr érzéseit: Fekete lábon táncol az eső. / Párizsra
léptem; / szétfröccsentek / a szimmetriák. / A tépett fényű kávéház-előn /
kopasz galambok / sánta nászán / röhög az idő. // Fekete lábon táncol az eső. /
A mocskos Szajnán / mocskos kis dalok. / Elhasznált testére / fajtalan koroknak
/ rablott pompa váj / dísz-sebeket. // Szenved az ég: / peremének fohász-ütötte
omladékán / Isten pislog / a vastorony felett. // Fekete lábon táncol az eső. /
Hirtelen vizek / Párizsára lépve – / vibráló körökben bomlanak / a szimmetriák...
💎💎💎
RÉSZLET A RÖVIDESEN MEGJELENŐ SAVAZÁS CÍMŰ ÍRÁSOMBÓL
- Nekem egyébként csak az az ősrégi
disztichon generáló programom van, amit a nulladik évben használtunk bölcsiben,
a gördülékenyebb mondókázás miatt. Akadozik is már az újabb gépeken, a
feltaláló utódszoftvere dacból nem frissíti, mégis elég jól elboldogulok vele.
Napi harmincöt disztichon lejegyzetelve, és átírva a saját gondolatmenetemre,
az nem rossz? Ugye, hogy?
- Á, a disztichon már annyira
elavult. A torrentour meg a béta-taurin sorpár a menő!
- Csak az amatőrök használnak gépet, programokat
és appokat az íráshoz. Én felhőkből dolgozom. Minden Szektoron áthaladva, egész
jól meg lehet csapolni a galaktikus felhőkben tárolt szektorintelligenciát.
Múltkor, igaz, véletlenül, egy alkoholfelhőből szublimáltam a gondolatot, nem
is lett, se füle, se farka… Azért elküldtem egy lapnak, a legmerészebbeknek, a
Eon Avantgardnak, de visszadobták, két kacagó plazmafej kíséretében. Majdnem
bementem verekedni a szerkesztőségbe. Aztán elolvastam újra a küldeményem, és
lehiggadtam.
- Még jó, hogy van önkontrollod. A
maiaknál az ezért felelős agycsoportot ki lehet iktatni, súlyos Parallax
milliókért. Nem is véletlen, hogy a mai költők, írók egy része milliárdos és
gátlástalan.
- Verslábgép, arra esküszöm. Az még
mindig kisegített a bajban.
- Nekem elég a Gondolatcsíra-növesztő
app. Van, hogy napokig fekszem a Lebegő Klubban teljesen kiszáradt, szétsírt
aggyal. De érzem, hogy írni kell. Ilyenkor rányomok egyet, s minden oké…
- A Témaskicc a legjobb cucc. Mióta
nem hever semmi az utcákon, sokszor kimentett az agyszűkéből.
- A mondat fűző és sallangnyíró segédalkalmazás, az az igazi. Állítom, tavaly azért kaptam Novi Bálint díjat. Persze ezt csak nektek mondom.
+++
- Olvastam, ezt szoktuk meg tőle. Ez
egy átlagos Iksz mű.
- Gyerekek, itt egy pályázat. 1
millió Parallax a fődíj. Indulok. És ti?
- Hagy nézzem!
- Á, skubizd meg, ki írta ki! Semmi
esély, a Kométások maguk közt lejátsszák ezt a partit. Nézd a zsűrit! Még hogy
jelige! Átrezgetik a hologramm-mailt, és mindent látnak. Ezzel a technikával,
már nincs titok. Már a betűlenyomás erősségéből következtetni lehet a szerzőre…
- Előre nyafogysz megint. A fióknak
pötyögsz, de sír a szád, hogy nem nyersz semmit.
- A hatos szektorban lesz holnap egy
felolvasás. Azok csillagrímesek és fekete lyuk novellákat írnak, de azért
elmehetnénk, legfeljebb lesz egy kis meg nem értés, végsősoron egy kis botrány,
ha szerencsénk van, egy kis literatúrai kevercs…
- Magyarán bunyó! Szörnyű, hogy
manapság, nem lehet úgy felolvasni, hogy ne legyen botrány belőle. A méregdrága
primőrhöz az ellenérzésűek, ilyenkor valahogy féláron jutnak. És mióta újra
kötelező a bárokban az üvegpohár-használat, és mióta nem hagyják jól megérni a
Háztáj Szelvény paradicsomait, és mióta elkezdtek maroktököt is termeszteni,
sok a súlyos sebesülés.
- Legalább van tétje az irodalomnak.
- Lenne, ha a saját táborunktól
kapnánk hideget, meleget, de csak az ellentábor aláz, savaz, hajigál. Az nem
kritika, hanem mesterségesen felhevített gyűlölet.
- Ebben van valami.
- Á, majd megint azzal kezdi, hogy ő
lett a tavalyi Novi Bálint-díjas, s már benne is van egy kis gruppen közepén.
- Na, kiugrott a szög a zsákból, te
is csak azért akarsz díjat, hogy kérkedj vele! Folyik a nyálad… Inkább kezdjünk
el felolvasni, hátha ideülnek.
- Oké, kezdem: Vers „az”-utáni korból + Tízezerkétszázat írdunk vagy halldunk
maholna’ +++ ha áttörtén e-kor körülibe a mém-horda +++ A-lant, ha fenn
vagydok, peneg egy izé, s kiterjed +++ felettem mnemo-feledten, ami lóg-áll,
lejjebb +++ Tercvalóm, ég-alattim: kilomiért per óra +++ Halványan pulzál a
múltjelen – tömegtelen sír +++ Kedv, ess, horizont, zen itt, na, dear +++
Keretből, ha hull, ám, nehéz ki-abálni lelket +++ míg most a most-fölöttiben a
kinn-benn begerjed +++ hallgathatóságom túlfele egy scripto manír +++ (Mir)így
ugródva be-ki-le önmagamtebőlba +++ histórják előttből coach-R-vátesz-amőba
+++ Lebgek elvagyolva tér’dő-fürdő ma-habjaing +++ lebg bi-zonytalan
csí-szonytalan kult-túsz Heró-ing +++ Kala-e vala, veje-e Möjnen, lőn róth kacsa
+++ Vend-ég a text, a túra benn ég, s kom’ muki lennék +++ hisz Najrom Anti,
szampojét írda – földis az ég +++ Utálószók: kiutalhatatlan tud-csekkelés +++
Iszonyszók: kiterjedéstelen viselkedés +++ Toll le, legekben lebgnék, mint
majdpojétmaradék +++ Tízezerkétszázat írdunk vagy halldunk maholna’ +++ nincs
mirőlneigen nyomdadott oszlókép korba’ +++ Szók, sok epres szok-sokk, laktózbáj
fruktóz e-csettel +++ „E” maholna’ minden vagy semmi ki-bejelentel +++ Megirdom
azt is tér’dőt ugródva dísz Tihonba’ +++
- Azért ültek legmesszebb, mert te kezdtél. Mondtam, hogy nem kellene téged felvenni a Vadmálnavirág Csoportba.
- Így hal bele a mondandó a neonavantgardba.
Öcsém, ez szégyen!
- Bunkók vagytok, baszdkikáim. Megyek
is. Pukkadjatok meg!
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások
EZ KELLETT NEKTEK

RÉGI HONLAPOM ITT TALÁLHATÓ!
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások

NE HAGYJÁK PARLAGON HEVERNI!
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások

HIT - MŰVÉSZET, MŰVÉSZET - HIT
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások

PRÓZÁM AZ ÉV NOVELLÁIBAN
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások

KÉPEK A PRÓZAMARATONRÓL
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások

KÉP KOMMENTÁR NÉLKÜL
- Link lekérése
- X
- Más alkalmazások
Megjegyzések
Megjegyzés küldése